Strona głównaOsteospermum-stokrotka afrykańska

Stokrotka afrykańska

      Te pochodzące z Afryki kwiaty na balkon i taras są u nas popularne od niedawna. Stokrotka afrykańska (łac. Osteospermum ) świetnie nadaje się do uprawy w pojemnikach i donicach na naszych balkonach i tarasach. Może je zdobić już od maja.

W Polsce stokrotka afrykańska to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych Asteraceae. Te kwiaty na balkon i taras dostępne są w wielu atrakcyjnych odmianach powstałych z krzyżowania, których wyróżnikiem jest m.in. barwa koszyczków kwiatowych. Najbardziej typowe kolory to odcienie fioletu, niebieskiego, czerwieni różu, żółcieni oraz pomarańczy. Kolory mogą się przenikać. Osteospermum w zależności od sposobu pozyskiwania sadzonek kwitną od maja do października.


Stokrotka afrykańska ma kwiaty języczkowe, niekiedy w kształcie dekoracyjnych łyżeczek. Te kwiaty na balkon i taras mogą na jakiś czas przestać kwitnąć, nie należy ich wówczas usuwać, po przerwie zakwitną ponownie i będą cieszyć oczy aż do pierwszych przymrozków. Przekwitłe kwiatostany należy regularnie usuwać, wówczas stokrotka afrykańska będzie kwitła bardziej obficie. Osteospermum to roślina o zwartym pokroju i wzniesionych pędach, osiąga wysokość 25-35 cm.

 

Stokrotka afrykańska – dogodne stanowisko i podłożeNajkorzystniejsze miejsce do uprawy osteospermum to wystawa południowa lub zachodnia. Gdy brak słońca koszyczki kwiatowe zamykają się. Stanowisko powinno być zaciszneStokrotka afrykańska doskonale rozwija się na typowym podłożu do uprawy roślin balkonowych. Należy zadbać, by podłoże było przepuszczalne. Roślina powinna być regularnie podlewana. W upalne dni te kwiaty na balkon i taras posadzone w niewielkich pojemnikach wymagają nawet dwukrotnego podlewania – rano i wieczorem.Stokrotka afrykańska – konieczne nawożenie


Osteospermum wymaga regularnego zasilania. Najlepiej zastosować nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin kwitnących. Czynność warto powtarzać 1-3 razy  w tygodniu.

Scroll To Top